Spawarki MMA – czym się charakteryzują i jak wybrać?

Akronim MMA oznacza manual metal arc welding, oznacza to więc, że spawarki tego typu charakteryzują się koniecznością pracy w 100% ręcznej za pomocą elektrody otulonej. Nie mniej jednak urządzenia tego typu cieszą się dużą popularnością nie tylko ze względu na niskie ceny, ale także możliwość spawania w trudno dostępnych miejscach. Proces spawania odbywa się przy pomocy topliwej elektrody pokrytej otuliną topnika, a cały proces jest nieskomplikowany. W skład zestawu umożliwiającego spawanie zalicza się spawarka jako źródło prądu stałego lub przemiennego z panelem sterowania, przewód pozwalający przenieść prąd na elektrodę oraz przewód masowy. Za prostotą tej metody stoi także brak konieczności wykorzystywania gazów osłonowych, a ochronę jeziorka zapewnia topniejąca otulina elektrody.

Podział spawarek MMA

Najpopularniejszym rodzajem spawarki MMA jest transformator spawalniczy i są to najtańsze z urządzeń tego typu, posiadają sporo wad:

  • niska stabilność łuku elektrycznego powodująca odpryski
  • nieprecyzyjne sterowanie prądem
  • niska odporność na wahania napięcia w sieci
  • duża masa

Drugim, coraz popularniejszym typem, z jakim możemy się spotkać, jest spawarka MMA inwertorowa — przewaga nad transformatorem to funkcja zmiany częstotliwości sieciowej 50Hz na prąd o znacznie wyższej częstotliwości. Zaletami takiego rodzaju urządzenia są:

  • niska masa
  • wysoka jakość spoiny, dzięki stabilnemu łukowi elektrycznemu
  • wysoka sprawność elektryczna
  • sporo wbudowanych funkcji z możliwością cyfrowego sterowania

Spawarka MMA – gdzie szukać?

Na rynku można znaleźć mnóstwo ofert spawarek MMA, a ich ceny zaczynają się od bardzo niskich kwot. Warto jednak pamiętać, aby przy zakupie zwracać uwagę na dwa podstawowe parametry — maksymalny amperaż i cykl pracy, czyli zdolność pracy urządzenia przy maksymalnym prądzie. W sieci można natknąć się na wiele ogłoszeń, w których nie ma podanych informacji o cyklu pracy — nie warto inwestować w takie urządzenie, a swoje kroki najlepiej skierować do profesjonalnego centrum spawalniczego. Sklep ALLWELD.PL to gracz, który w tej branży już sporo widział — funkcjonuje od lat 90′ i poza sprzedażą spawarek oraz innych akcesoriów spawalniczych zajmuje się kompleksową obsługą klienta. Można liczyć na fachowe doradztwo, zakup produktu od oficjalnego dystrybutora wielu marek, a także na dobrze funkcjonujący serwis gwarancyjny, jak i pogwarancyjny.

Spawanie elektrodami otulonymi spawarkami TIG i MIG/MAG.

Spawarki MMA to urządzenia, których ceny zaczynają się już od 300 złotych, co zachęca amatorów i małe przedsiębiorstwa do korzystania z takich urządzeń. Należy wiedzieć, że metoda spawania elektrodami otulonymi często bywa możliwa przy użyciu spawarek TIG, a niekiedy taka funkcja występuję w coraz popularniejszych ostatnio migomatach.